Z provozních důvodů objednávky přijaté od úterý 16.7.2024, 18:00 do pátku 19.7.2024 odesíláme v pondělí 22.7.2024

Kolečkové lyže - jak brzdit, brzdy

Častou otázkou zákazníků je "jak se brzdí na kolečkových lyžích". V tomto článku vás seznámíme s tím, jaké jsou možnosti brzdění a zastavení na kolečkových lyžích. Zároveň se zmíníme o použití brzd a zpomalovačů rychlosti kolečkových lyžích, které lze zakoupit společně s lyžemi popř. je dokoupit a na kolečkové lyže dodatečně namontovat. Pokud jste si pořídili kolečkové lyže a stojíte na nich poprvé, tak doporučujeme natrénovat jako první techniku brzdění a zastavení.

Kolečkové lyže nejsou zpravidla osazeny brzdami a proto je důležité před vlastní jízdou zvládat techniky brzdění a zastavení.

Technika brzdění na kolečkových lyžích

Techniku brzdění a zastavení na kolečkových lyžích doporučujeme natrénovat nejprve na rovince a poté se pustit do tréninku mírných sjezdů. Brzdná dráha je v těchto případech rozhodně delší a silově náročnější než v zimě na  tradičních běžkách.

Možné techniky brzdění 

  • plužením (stejně jako v zimě)
  • zatáčení s odšlapováním
  • hůlky mezi nohy

Volba dané techniky je závislá na dovednostech lyžaře, typu kolečkových lyží, aktuální rychlosti, povrchu vozovky a prostoru na silnici.

Technika brzdění na kolečkových lyží bez brzdy - video

Brzda na kolečkové lyže

Brzda na kolečkových slouží k okamžité korekci rychlosti. Zejména se vám bude hodit pokud sjíždíte prudší kopce, jezdíte na silnici za provozu a potřebujete rychle reagovat na situaci, které při jízdě na stane.

Brzdu stačí namontovat pouze jednu z kolečkových lyží.

Před vlastním použití brzdy doporučujeme vyzkoušet jak brzda na daný přítlak reaguje a jaká je brzdná dráha.

Technika brzdění na kolečkových lyží s brzdou - video

 

 

Zpomalovač rychlosti kolečkových lyží

Zpomalovače rychlosti slouží k předem plánované redukci rychlosti kolečkových lyží zejména pokud chceme sjet rozumnou a bezpečnost rychlostí prudší kopec. Před plánovaných sjezdem přitáhneme šroub na zpomalovači a lyže přibrzdíme, naopak po sjetí kopce šroub opět uvolníme a lyžím vrátíme původní rychlost. Zpomalovače rychlosti je možné také použít v případech kdy si chceme stížit trénink (zvýšit odpor koleček)

Za pomocí zpomalovačů rychlosti je možné snížit rychlost až o 60%. Zpomalovače se montují a obě kolečkové lyže.

Princip brzdění: pomocí šroubu vytváříme přes pákový mechanismus přítlak na přední kolečko. Díky přítlaku vzniká mezi kolečkem lyže a kovovým válečkem tření a tím k redukci rychlosti. 

swenor-speed-reducer-01