Vázání na běžky

vazani-prehled

V tomto článku vám poradíme jak vybrat vázání na běžky. V dnešní době firmy vyrábějící vázání nabízejí lyžařům vázání bezpečnější, pohodlnější a především umožňující nesrovnatelně kvalitnější spojení mezi botou a vlastní lyží, čímž zvyšují její ovladatelnost. V současné době tak vedle sebe existují dva systémy výzání NNN a SNS. Podle modelu modelu vázání si následně vybíráte správné běžecké boty na běžky nebo naopak podle bot na běžky si vyberte správné běžecké vázání.

Běžecké vázání NNN (New Nordic Norm)
Vázání historicky pochází od firmy Rottefella, má jednu hrazdičku a dvě podélné vodícími drážky. V turistickém provedení je k dispozici jako nášlapné, které může lyžař vypnout pouze pomocí hůlky. Ve vyšších kategoriích ho nalezneme i v nenášlapné formě. Stejně tak rozlišíme univerzální vázání a speciálně určené na klasiku nebo skate lišící se rozdílnou tvrdostí gumového flexoru v přední části vázání. Podélné drážky drží botu pevně na svém místě a umožňují tak perfektní kontrolu nad lyží. Vázání se systém NNN lze na lyži přišroubit vruty popř. se nasouvá na montážní desku NIS popř. od sezóny 2017/18 na destičku "", kterou najdete na lyžích Fischer a Rossignol

NIS (Nordic Integrated System)
V posledních letech jsou vázání od Rottefelly uchycují do tzv. NIS destičky (vázání se nešroubuje k lyži vruty). Tato destičky je namontovaná na lyži a vlastní vázání na destičku nasune bez složité montáže. Běžecké vázání zajišťuje ještě těsnější kontakt mezi botou a lyží, a umožňuje tak jejich dokonalejší kontrolu.

Běžecké vázání SNS (Salomon Nordic System)
Nášlapné vázání od firmy Salomon s hrazdičkou a jednou podélnou vodící drážkou. Na trhu najdeme několik variant od univerzálního vázání, přes klasické až po vázání určené přímo pro skate. Různé typy se liší tvrdostí gumového flexoru v přední části vázání, který zabezpečuje návrat boty do výchozí pozice a zabraňuje příliš velkému pohybu boty směrem vpřed. Širší drážka umožňuje pohodlné čištění od sněhu a dalších nečistot z trati.

SNS Pilot Skate/ SNS Pilot Classic
Vázání od Salomonu určené pro závodní lyžování. Vázání na skate je vybaveno unikátním systémem dvou hrazdiček, což umožňuje nejen lepší spojení boty s lyží, ale současně i lepší ovladatelnost lyže.