Doporučená mazání vosků pro +1°C až -1°C

ban_doporucena-mazani-vosku-1-1

Podmínky okolo 0°C jsou nejobtížnější pro namazání běžeckých lyží. Lyže buď smekají nebo naopak do stoupací vosky namrzá sníh. Uvádíme pár tipů co se nám osvědčilo v praxi a určitě stojí za to vyzkoušet. Pro úplnost uvádíme jak variantu pro stoupací vosky, tak i variantu pro skluzné vosky. Volba vosku je závislá na tom zda je sníh nový, starý nebo ledový/hrubozrnný. Tipy na mázu postupně aktualizujeme podle toho jaká nejlepší varianta se nám v praxi osvědčila.

Nový sníh

Skluzné vosky

Pro závodníky

Zažehlete vrstvu REX HF21G, dokud je skluznice lyže teplá seškrábněte přebytečný vosk škrabkou, nechte vychladnout a následně vykartáčujte. Na skluznici potom nasypte fluorový prášek REX TK-245 (pokud je sníh vlhký) nebo fluorový prášek REX "77" (pokud je sníh suchý), prášek potom zažehlete při teplotě 160-180°C, lyže nechte vychladnout, přebytečný prášek lehce seškrábněte škrabkou a vykartáčujte. Pokud prší se sněhem, aplikujte vrstvu fluorového bloku REX Nagano a zakorkujte ručním korkem.

Pro hobíky 

Zažehlete vrstvu REX LF Black, dokud je skluznice lyže teplá seškrábněte přebytečný vosk škrabkou, nechte vychladnout a vykartáčovat. Pokud chcete skluz lyží ještě více zrychlit zakorkujte korkem vrstvu fluorového bloku REX TK-125.

Pro turisty

Zažehlete vrstvu REX Glider Fialový, dokud je skluznice lyže teplá seškrábněte přebytečný vosk škrabkou, nechte lyži vychladnout a skluznici vykartáčujte.

Stoupací vosky

Pro závodníky a hobíky 

Varianta 1.: v případě že je sníh vlhký, ve stopě se tvoří "zrcátka". Pouze do oblasti těžiště lyže cca v délce 10cm, naneste asi 3 kapky na každou stranu skluznice lyže a rozetřete palcem tenkou vrstvu REX Klistr Červený. Následně do celé stoupací komory aplikujte 1-3 vrstvy stoupacího vosku REX 30G. Na roztažení vosku použijte dlaň ruky / palec ruky než korek. 

Použito Orlický pohár, 29.12.2018. Předchozí den bylo cca 0°C, V den závodu byla teplota 0°C, sněžilo. Ve stopě zrcátka.

Varianta 2.: v případě, že je sníh sušší. Do celé stoupací komory lyže aplikujte 2-4 vrstvy stoupacího vosku REX 30G. Na roztažení vosku použijte spíše dlaň ruky / palec ruky než korek.

Použito NMNM, 12.1.2018. Předchozí den bylo cca -3°C, V den závodu šla teplota 0°C, sněžilo. Varianta č.1 namrzala

Pro turisty

Do stoupací komory aplikujte 2-6 vrstev stoupacího vosku REX Červený vosk, +1°C až -1°C. Jednotlivé vrstvy vosku zakorkujte syntetickým korkem.

 

Starý sníh 

Ledový / Hrubozrnný sníh