Péče o běžky s mohérovým pásem

Běžky se skinem / mohérovým pásem - údržba, postup, návod

Běžky se skinem, využívají pro odraz mohérových pásů, které jsou uloženy uprostřed lyže v oblasti pod vázáním (tzv. ve stoupací komoře). Takovéto běžky není potřeba mazat vosky na odraz, jsou v posledních letech velmi populární. To ovšem neznamená, že se nemusí mazat a že nepotřebují žádnou údržbu.

Během jejich používání, tak zřejmě budete řešit následující:

 • jak běžky namazat na skluz
 • jak mohérové pásy vyčistit, pokud se zašpiní
 • jak zabránit namrzání sněhu na pásy
 • jak pásy vyměnit
 • jak lyže se skinem zrychlit pro závodní použití

Mazání na skluz

Běžky se mohérovým pásem je potřeba mazat na skluz, stejně jako tradiční běžky s hladkou skluznicí, po celé délce skluznice lyže s výjimkou části s mohérovým pásem. Podrobný postup jak namazat lyže na skluz naleznete zde ve třech možných způsobech mazání běžeckých lyží: základní, sportovní a závodní.

 

Péče o pásy a jejich čištění 

Mohérové pásy toho obecně moc nepotřebují, ovšem může se stát, že se pásy zašpiní - jehličí ve stopě, zbytky stoupacích vosků / klistrů ve stopě a jiné nečistoty. Pokud k takovému znečištění dojde je potřeba pro správnou funkčnost pásů použít přípravek přímo určený k jejich vyčištění. Pozor nepoužívejte tradiční smývače  / odstraňovače vosků na lyže - takovýto odstraňovač může rozpouštět lepidlo, které je součástí mohérového pásu! Správné smývače mohérových pásů jsou zpravidla na bázi lihu a v názvu produktu mají zpravidla uvedeno SKIN CLEANER! Námi dodávané přípravky na očištění mohérového pásu naleznete v kategorii Skin care, mohér pásy a šupiny 

Potřebné nástroje: utěrka z netkané textilie popř. bavlněný hadřík, přípravek SKIN CLEANER

Postup:

 1. přípravkem navlhčete papírovou utěrku
 2. navlhčenou utěrkou utřete / vytřete zašpiněný mohérový pás dokud není čistý
 3. nechte mohér uschnout 

Video návod - jak očistit mohérový pás

Zabránění namrzání sněhu na mohérové pásy 

Za určitých sněhových a teplotních podmínek se vám může stát, že sníh vám na mohérové pásy bude namrzat. Obvykle se jedná o čerstvě napadlý sníh s teplotou okolo 0°C. 

Preventivním řešením je použití přípravku SKIN CARE. Stejně jako čističe pásů jsou i takovéto přípravky zpravidla na bázi lihu a obsahují fluor popř. jinou hydrofobní látku, která zabraňuje namrzání sněhu a zároveň zlepšuje skluznost mohérového pásu. Tyto přípravky jsou vetšinou ve formě spreje popř. lahvičky s houbičkou. Přípravek se používá velmi jednoduše: nejprve očistěte pásy a následně aplikujete přípravek Skin Care (nepoužívejte přípravek Anti Ice, který je určen na lyže se šupinami a obsahuje látku které rozpouští lepidlo). 

Výměna mohérových pásů


Pokud mohérový pás doslouží popř. jej chcete vyměnit za jiný je postup výměny velmi velmi jednoduchý, de-facto nový pás nalepíte na lyži jako samolepku. 

Potřebné nástroje: žehlička na lyže (v případě nouze leze použít i starší žehlička na prádlo), odstraňovač vosků popř. technický benzín, nový mohérový pás

Postup:

 1. Nastavte teplotu na žehličce na 120-130°C
 2. Několika tahy žehličky po mohérovém pásu prohřejte mohérový pás
 3. Stáhněte mohérový pás z lyže
 4. Zbytek lepidla odstraňte odstraňovačem vosku popř. technickým benzínem a nechte drážku pro nalepení nového pásu uschnout
 5. Z nového pásu strhněte ochranný papír a následně mohérový pás nalepte do očištěného prostoru. Pás postupně lepte od špičky k patce ve správném směru!
 6. Nakonec nahřátou žehličkou přejeďte a přitlačte mohérový pás. Pás a lepidlo se prohřeje a lépe sedne do drážky. 

Video návod - jak vyměnit mohérový pás