Jak vybrat kolečkové lyže

Chcete začít s jízdou na kolečkových lyžích, potřebujete se zorientovat a poradit s výběrem? Připravili jsme pro vás článek s odpověďmi na nejčastější otázky týkající se výběru kolečkových lyží  

Jak si vybrat kolečkové lyže?

Výběr kolečkových lyží ovlivňují tyto faktory:

  • styl jízdy
  • sportovní ambice
  • terén a povrch vozovky
  • vaše tělesná hmotnost hmotnost 
  • vaše tělesná výška

 

Styl jízdy

Podle stylu jízdy můžete vybrat mezi temito typy kolečkových lyží:

 

Sportovní ambice

Pokud víte, že na kolečkových lyžích budete jezdit méně často a spíše kratší vyjížďky, potom vám velmi dobře poslouží cenově dostupnější kolečkové lyže zpravidla s hliníkovou konstrukcí.

Profil terénu a povrch vozovky

S ohledem na profil terénu a povrch vozovky, lze vybírat mezi hliníkovými a kompozitovými lyžemi popř. volit kolečkové lyže do určené pro jízdu v terénu.

Výhoda kompozitových lyží je v tom, že díky pružnému nosníku, lépe tlumí vibrace vznikající při jízdě po hrubším asfaltu (jízda je pohodlnější). Tuto výhodu ocení zejména ti, kteří na kolečkových lyží jezdí pravidelné a absolvují delší tréninky/projížďky popřípadě se připravují na závody.

Tělesná hmotnost

Pro lyžaře vážící více než 100 kg je z hlediska životnosti lyží lepší zvolit některý z hliníkových modelů. Případně se dají zvolit lyže kompozitové, u kterých je jasně deklarována hraniční popř. doporučená nosnost. Kompozitní lyže se pod vahou lyžaře pracují (prohýbají) a pokud s nimi jezdíte soupaž tak občas musíte zkorigovat směr jízdy. Z tohoto pohledu je lepší zakoupit si kolečkové lyže s hliníkovým profilem.

 

Tělesná výška

Tělesná výška není pro výběr kolečkových lyží určující. Pří vývěru dětských lyží je nutné brát v patrnost velikost nohy mladého lyžaře. Detské lyže mají nosníky zkrácené a limitní velikost nohy je cca 40 EU. U dospělých, kteří mají nohu větší než 45 EU je výhodnější se pohlédnout po kolečkových lyžích s prodlouženým profilem - těžiště lyže bude, tak neblíže středu lyže / lyže bude na noze lépe vyvážena.