Jak vybrat kolečkové lyže

Chcete začít s jízdou na kolečkových lyžích, potřebujete se zorientovat a poradit s výběrem? Připravili jsme pro vás článek s odpověďmi na nejčastější otázky týkající se výběru kolečkových lyží. Dopučení výběru lyží pro začátečníky se věnuje ve speciálním článku zde

Jak si vybrat kolečkové lyže?

Výběr kolečkových lyží ovlivňují tyto faktory:

  • styl jízdy
  • sportovní ambice
  • terén a povrch vozovky
  • vaše tělesná hmotnost hmotnost 
  • vaše tělesná výška

 

Styl jízdy

Podle stylu jízdy můžete vybrat mezi temito typy kolečkových lyží:

 

Sportovní ambice

Pokud víte, že na kolečkových lyžích budete jezdit méně často a spíše kratší vyjížďky, potom vám velmi dobře poslouží cenově dostupnější kolečkové lyže zpravidla s hliníkovou konstrukcí.

 

Profil terénu a povrch vozovky

S ohledem na profil terénu a povrch vozovky, lze vybírat mezi hliníkovými a kompozitovými lyžemi popř. volit kolečkové lyže do určené pro jízdu v terénu.

Výhoda kompozitových lyží je v tom, že díky pružnému nosníku, lépe tlumí vibrace vznikající při jízdě po hrubším asfaltu (jízda je pohodlnější). Tuto výhodu ocení zejména ti, kteří na kolečkových lyží jezdí pravidelné a absolvují delší tréninky/projížďky popřípadě se připravují na závody.

 

Tělesná hmotnost

Pro lyžaře vážící více než 100 kg je z hlediska životnosti lyží lepší zvolit některý z hliníkových modelů. Případně se dají zvolit lyže kompozitové, u kterých je jasně deklarována hraniční popř. doporučená nosnost. Kompozitní lyže se pod vahou lyžaře pracují (prohýbají) a pokud s nimi jezdíte soupaž tak občas musíte zkorigovat směr jízdy. Z tohoto pohledu je lepší zakoupit si kolečkové lyže s hliníkovým profilem.

 

Tělesná výška

Tělesná výška není pro výběr kolečkových lyží určující. Pří vývěru dětských lyží je nutné brát v patrnost velikost nohy mladého lyžaře. Detské lyže mají nosníky zkrácené a limitní velikost nohy je cca 40 EU. U dospělých, kteří mají nohu větší než 45 EU je výhodnější se pohlédnout po kolečkových lyžích s prodlouženým profilem - těžiště lyže bude, tak neblíže středu lyže / lyže bude na noze lépe vyvážena.

 

Bezpečnostní prvky

Bezpečnost by měla být vždy prioritou při výběru kolečkových lyží. Zvažte, zda budete potřebovat vybavit kolečkové lyže brzdami, které vám umožní snadno zastavit nebo zpomalit během jízdy. Další bezpečnostní prvky, jako jsou reflexní prvky nebo bezpečnostní vesty, mohou zvýšit vaši viditelnost a bezpečnost na silnici nebo na cyklostezkách.Dále je dobré zvážit potřebu další bezpečnostní prvků, jako jsou chrániče kolen a loktů.

 

Cenový rozpočet

Nakonec zvažte svůj cenový rozpočet. Kolečkové lyže se mohou pohybovat od cenově dostupných až po vysoce specializované modely. Je důležité najít rovnováhu mezi cenou a kvalitou, abyste získali lyže, které splňují vaše potřeby a zároveň jsou dostupné.

S těmito tipy byste měli být lépe vybaveni k tomu, abyste našli ty správné kolečkové lyže pro vaše potřeby a začali si užívat dobrodružství na kolech. Pamatujte, že vždy je dobré konzultovat s odborníky nebo zkušenými jezdci, kteří vám mohou poskytnout další rady a doporučení při výběru lyží.