Délka a výběr běžeckých lyží

Volba délky běžeckých lyží je především otázka jaký typ běžek si chcete pořídit a k jaké výkonosti si běžky pořizujete. Dalšími faktory, které jsou při vývěru běžek důležité jsou vaše tělesná výška a hmotnost.

Aktivní turisté

Tito lyžaři nikam nespěchají. Vyjížďku většinou berou jako společenskou událost, takže vyrazí do stopy s rodinou nebo s přáteli, kochají se přírodou, zastaví v restauraci na párek nebo na kafe a jen tak něco je nerozhodí. Většinou nejsou velkými přeborníky v lyžařské technice, a proto dávají přednost měkčím lyžím, z nichž se snadno odrazí, a tudíž nejedou příliš rychle z kopce dolů. Turistické běžky jsou měkké a na bruslení nejsou ideální. Výrobci většinou předpokládají, že je budete mazat stoupacím voskem. Jestliže výrobce běžek uvádí, na jakou hmotnost lyžaře jsou běžky vhodné, postupujte ve výběru délky v první řadě podle hmotnosti lyžaře. Když budou lyže příliš tvrdé, nebudete je schopni při odrazu prošlápnout tak, aby došlo ke kontaktu stoupacího vosku se sněhem, a budou vám smekat. Délka lyží by měla být asi o 15 až 25 cm delší než je výška postavy.

Ideální volbou pro tuto skupinu lyžařů jsou modely, na které se nemusí nanášet vosk, tedy lyže se šupinami, nebo s mohérem (tzv. skin lyže). Tyto dva druhy lyží by měly fungovat na všech typech sněhových podmínek a lyžař se nemusí rozčilovat, že špatně namazal. Typickým rysem pro ně je pomalejší jízda z kopce, kterou však lyžař – turista většinou ocení. Je důležité vybrat takový pár, který by odpovídal vaší hmotnosti.

Často si lyžaři myslí, že když se jedná o bezúdržbové lyže, tak se o ně nemusí vůbec starat. Sice na ně nemusíte nanášet stoupací vosk, ale je důležité pečovat o skluznou část lyže a pravidelně ji parafínovat, stejně jako všechny ostatní druhy lyží. V případě skin lyží existují ochranné spreje nebo parafíny, které se nanáší na mohérovou zónu lyže.

Někteří běžkaři chtějí jezdit jak klasickou, tak volnou technikou, ale nechtějí investovat do vybavení moc peněz. Proto často sáhnou po univerzálních tzv. kombi běžkách. Je to takový hybrid v délce a tvrdosti mezi klasickou lyží a bruslařskou. Jako to je ale se všemi univerzálními věcmi, tak jsou dobré na všechno a na nic. Menší problém zaznamenáte při bruslení, kdy může být jízda s delšími měkčími lyžemi obtížnější, ale daleko závažnější je situace, kdy budete chtít jet klasicky a lyže budou příliš tvrdé, takže se z nich neodrazíte. Podobně jsou na tom i univerzální boty, které můžete použít pro obě techniky, ale na klasiku mohou být tvrdé a těžko se z nich odrazíte, na bruslení měkké, takže vám nedostatečně zpevní kotník při odšlapování.

Dalším typem běžek jsou backcountry lyže vhodné pro jízdu mimo běžeckou stopu ve volné přírodě, podobně jako skialpové lyže. Jsou širší než ostatní druhy běžek, takže byste se do stopy ani nevešli a často jsou vyzbrojeny ocelovými hranami na zledovatělý povrch. Lyže je tedy těžší a díky větší ploše lépe drží na povrchu hlubšího sněhu a méně se propadá. Délka lyží by měla být asi o 10 až 15 cm delší než je výška postavy.

 
Sportovní lyžaři

Tato skupina lyžařů má ráda pohyb, chtějí být aktivní, dávají si za cíl zhubnout, nebo si jen „vyčistit hlavu“ ve stopě. Většinou preferují, když jim lyže odjíždí a mají dobrý pocit, že ujeli dost kilometrů, aby byli fit. Často už se jedná o zdatné sportovce, kteří se snaží pracovat i na technice jízdy a vybírají si kvalitnější lyže, aby jim to jelo nejen do kopce, ale i z kopce. Pokud není pro lyžaře problémem finanční stránka, tak je lepší zainvestovat do závodních, nebo alespoň sportovních modelů lyží, které mají kvalitní skluznici a lehčí konstrukci lyže. Jestliže je lyžař těžší, fyzicky nebo technicky zdatný, tak je vhodnější zvolit závodní model lyží. Ve většině případů jsou tvrdší než sportovní modely a vyznačují se lepší skluzností, takže máte šanci objet stejnou trasu s daleko menším úsilím a jízdu si víc užít.

Délka lyží by měla být na klasiku asi o 20 až 30 cm a na bruslení o 5 až 15 cm delší než je výška postavy.

Kombi lyžím by se tito lyžaři měli raději vyhýbat.

V případě modelů se šupinami nebo s mohérem je důležité zvolit lyže vhodné na svou hmotnost. Pokud budou měkčí, budou vám drhnout, když tvrdší, těžko se z nich odrazíte. Lyže s mohérem se u většiny značek vyrábí také ve sportovní nebo dokonce závodní verzi, kdy je vložen mohérový pruh do klasických lyží s kvalitní skluznicí a konstrukcí. Na těchto lyžích se dá poměrně kvalitně potrénovat a i závodit, pokud jsou problematické podmínky a nevíte, co namazat.

 

Výkonnostní lyžaři

Jedná se o lyžaře, kteří preferují závodní modely. Většinou potřebují více párů lyží na různé sněhové podmínky. Pokud chcete jen jeden pár, tak v našich krajích se asi nejvíce vyplatí zainvestovat do lyží s univerzální strukturou, které fungují většinou v podmínkách přibližně od -5/+5°C, ale opět univerzálnost může zradit třeba při velkých mrazech, kdy je jemný prachový sníh, nebo naopak na hrubozrnném jarním firnu.

Ne každý může a chce do lyží investovat velké peníze, ale jestliže se opravdu věnujete závodění a chcete mít dostatečný výběr lyží, tak jsou ideální tři páry, jedny se strukturou na jemný sníh, druhé na teplotu kolem nuly a třetí na hrubozrnný firn, což platí pro lyže jak na klasickou, tak na volnou techniku.

Kombi lyže nejsou pro tuto skupinu lyžařů vhodné. Ke zvážení přichází lyže s mohérem se závodní skluznicí, které se hodí zejména na podmínky, kdy je problém určit vhodnou mázu, nebo když se často mění typy sněhu, například při dálkových bězích. Stoupací zóna lyže musí dokonale vyhovovat hmotnosti běžkaře.

Někteří lyžaři investují do jiného typu lyží, které se nemusí mazat stoupacími vosky, tzv. zero lyží (též slangově mikrokontakty), jež mají ve stoupací zóně speciální skluznici. Ty však fungují jen při velmi specifických podmínkách při teplotách okolo nuly, kdy leží ve stopě čerstvý mokrý sníh, případně když padá čerstvý mokrý sníh. Stoupací zónu je také dobré ošetřit speciální vodičkou proti namrzání.

 

Délka lyží by měla být na klasiku přibližně o 25 až 30 cm a na bruslení o 10 až 15 cm delší než je výška postavy. Pokud závodník zvládne delší lyže, většinou to bývá výhoda ve skluznosti lyže, ale nesmí to být na úkor techniky jízdy.